Żużel

Nie samym futbolem człowiek żyje

Moderatorzy: MK92, dias

Awatar użytkownika
konri
Piłkarz Składu B
Piłkarz Składu B

Żużel

Post autor: konri »

Nie tak dawno opisywałem mecz Wandy Kraków z Polonią Bydgoszcz, która w tamtym sezonie spadała z I ligi. W barwach gości jednym z najlepszych był Oskar Ajtner-Gollob, czyli syn Jacka Golloba (brata Tomka). Od dawna pompowany jako wielki talent i godny kontynuator żużlowych tradycji rodu Gollobów, wujek, ojciec i dziadek dużo w niego inwestowali, ale wyróżniał się tylko w 2018 roku w II lidze (czyli na ostatnim poziomie rozgrywkowym), nie miał tyle talentu co nie tylko wujek, ale i ojciec. Dziś czytam wywiad z jego matką - Oskar skończył w szpitalu psychiatrycznym. Patrząc na jego kanał na youtube - nie trzeba być biegłym psychiatrą, żeby uznać że coś się niedobrego z chłopakiem stało.

Lechia Gdańsk
RC Lens
Garbarnia Kraków

Awatar użytkownika
Maldini
Junior
Junior

Re: Żużel

Post autor: Maldini »

Żużel - mój sport nr 2, więc wypada zabrać głos.

No z Oskarem źle się działo od kilku lat, szokujący wizerunek, dziwne zachowania, parę dziwnych wywiadów... Nie wiem z czego to wynika, wszak zaliczył jeden poważny dzwon, i mogło to też spotęgować efekty. Pachnie trochę Robertem Dadosem, on też po wypadku samochodowym zachowywał się dziwnie i niestety skończyło się to najgorzej jak mogło.

Oczywiście w przypadku młodego Golloba nie pomogła oczywista presja i ciężar nazwiska. Ale wypada życzyć zdrowia.

Awatar użytkownika
torres
Rezerwowy
Rezerwowy

Post autor: torres »

Ja mam blisko do Zielonej Góry na Falubaz, a nigdy na żużlu nie byłe, jak będę miał okazji to na pewno się wybiorę zobaczyć z ciekawości jeden pojedynek

Awatar użytkownika
Dzienis
Site Admin
Site Admin
Kontakt:

Post autor: Dzienis »

Do dziś nie znam zasad i nie ciągnie mnie by poznać. W moim regionie sport nieistniejący.
Niczego nie żałuję.

Forum Piłka Nożna

Awatar użytkownika
Maldini
Junior
Junior

Zasady takie 'do oglądania' są w sumie bardzo proste. Pierwszy dostaje 3pkt, drugi 2 itd itd. I w turnieju indywidualnym jest to bardzo łatwe do przyswojenia. Dość logiczne.

Bardziej zagmatwane są dodatkowe regulacje w kontekście danego meczu drużynowego - w rozgrywkach ligowych są rozmaite punkty bonusowe, różne rodzaje rezerw, program meczowy, pozycje juniorskie itd. W to trzeba się wgryźć, bo to prawie że osobna dyscyplina.

Awatar użytkownika
konri
Piłkarz Składu B
Piłkarz Składu B

Mam nadzieję, że w przyszłym roku Wanda wróci do rozgrywek, chociaż nie wygląda to za dobrze. Zeszły sezon skończył się organizacyjną katastrofą, przekroczenie bariery 20 oczek było sukcesem. Sadzikowski całkowicie zniszczył klub, od połowy zeszłego roku uciekł jak szczur. Podobno założono nowy podmiot, oby udało się wystartować w 2021 ..
Lechia Gdańsk
RC Lens
Garbarnia Kraków

Awatar użytkownika
jaro
Typ-Mod
Typ-Mod

Post autor: jaro »

Ja akurat mieszkam w mieście gdzie żużel był od zawsze. Kiedyś nawet to lubiłem, jednak z czasem zaczęło mi przechodzić a duży wpływ na to miały afery z udziałem klubu które kilka razy kompromitowały żużel w naszym mieście...teraz od kilku lat jest w miarę "spokojnie" chociaż ostatnio zaczynają mówić w klubie coś o ekstralidze i niektórzy kibice już zaczynają się bać ;)
Kiedy myślę i nic nie wymyślę, to sobie myślę, po co ja tyle myślałem, żeby nic nie wymyślić. Przecież mogłem nic nie myśleć i tyle samo bym wymyślił.
Jan Twardowski

Awatar użytkownika
Maldini
Junior
Junior

Ja teraz jestem ogólnie daleko od żużla, ale pochodzę z Gorzowa i stąd się to wzięło. Tam zawsze Stal > Stilon/GKP :D

Awatar użytkownika
jaro
Typ-Mod
Typ-Mod

Akurat jedna z afer z udziałem drużyny z mojego miasta miała miejsce w meczu barażowym o ekstraligę właśnie ze Stalą Gorzów...pamiętasz o co chodziło ? ;)
Kiedy myślę i nic nie wymyślę, to sobie myślę, po co ja tyle myślałem, żeby nic nie wymyślić. Przecież mogłem nic nie myśleć i tyle samo bym wymyślił.
Jan Twardowski

Awatar użytkownika
Maldini
Junior
Junior

O 'niedoszłe' przekupstwo Mateja Ferjana (świętej pamięci już niestety). Sezon bodajże 2007 - ostatni Stali na zapleczu ekstraligi. W 2008 przyszedł już Gollob i zaczęła się całkiem obfita w nazwiska epoka :D

Awatar użytkownika
jaro
Typ-Mod
Typ-Mod

Za to niedoszłe przekupstwo to syn jednego ze sponsorów oraz ówczesny trener zostali skazani prawomocnymi wyrokami. Ale mniejsza z tym. Prezes klubu zginął jakoś po roku w dziwnym wypadku drogowym (podejrzewano nawet samobójstwo), ten Ferjan to też zmarł w podejrzanych okolicznościach, samobójstwo czy przedawkowanie, hm. W ogóle w żużlu dużo tych samobójczych czy innych dziwnych śmierci przeważnie młodych chłopaków... Dados, Kurmański, Jędrzejak (Ogór) itd.
Jan Twardowski

Awatar użytkownika
Maldini
Junior
Junior

O Dadosie już pisałem tu w tym wątku parę postów wyżej - u niego mam wrażenie, że to był splot wydarzeń z pogranicza neurologii i psychologii. Dziwne zachowania nasiliły się po ciężkim wypadku samochodowym.

A Kurmański to dla mnie niesamowita historia, bo działo się to niedaleko mnie. Ja na tamtym forum miałem dopisek "81", ale nie jestem rocznik 81, tylko troszkę młodszy ;) - no i Kurmańskiego ja pamiętam, bo w tamtych czasach chadzałem na mecze żużlowe, w Zielonej Górze też się zdarzało. Pamiętam wywiady w regionalnych telewizjach, jakieś urywki do dziś można znaleźć na yt. Chłopak po prostu został sam. Stopniowo odwracali się wszyscy, presja wyników rosła, po prostu nie podołał, zagubił się. A był to gigantyczny talent, jedna z najlepszych sylwetek na motocyklu jakie widziałem. Zjadał na śniadanie talentem inne postaci ze swojego pokolenia - w tym późniejszych medalistów mistrzostw świata Hampela czy Kasprzaka, u których to w dużej mierze pracowitość, upór i doświadczenie rodzica (w przypadku KK). I wiem, że o dziesiątkach chłopaków mówiło się, ze to "Nowy Gollob", ale w przypadku Kurmańskiego to nie było przesadzone. 'Boli' mnie to na swój sposób do dziś.

Z samobójstw jeszcze Łukasz Romanek z Rybnika.

Awatar użytkownika
jaro
Typ-Mod
Typ-Mod

Ładnie napisałeś o Kurmańskim, ja jakoś nie kojarzę gościa, ale faktycznie szkoda chłopaka
Jan Twardowski

Awatar użytkownika
Maldini
Junior
Junior

A co do Ostrowa, to mimo że ja z Gorzowa, to bardziej niż afera z 2007 wbiła mi się w pamięć historia z Wodniczakiem i Cieślakiem z końcówki sezonu 2015 :D. To zmazało pozytywne wrażenia z tamtego sezonu, bo na torze szło Wam całkiem fajnie.

Awatar użytkownika
Mateusz
Rezerwowy
Rezerwowy

Post autor: Mateusz »

Mój ojciec uwielbia żużel i w miarę regualarnie chodził na Motor, zabierał mnie też, gdy byłem mały, ale nigdy nie podłapałem tego zainteresowania.
If you're travelin' to the north country fair, where the winds hit heavy on the borderline, remember me to a girl who lives there, she once was a true love of mine

Awatar użytkownika
jaro
Typ-Mod
Typ-Mod

Maldini pisze:
08 maja 2020, 12:46
A co do Ostrowa, to mimo że ja z Gorzowa, to bardziej niż afera z 2007 wbiła mi się w pamięć historia z Wodniczakiem i Cieślakiem z końcówki sezonu 2015 :D. To zmazało pozytywne wrażenia z tamtego sezonu, bo na torze szło Wam całkiem fajnie.
Ja trochę znam Wodniczaka i muszę powiedzieć że wszyscy byli w szoku po tym co zrobił. Facet całkowicie oddany żużlowi, tak marzył o wprowadzeniu Ostrovii do Ekstraligi więc widocznie emocje wzięły górę na rozsądkiem po przegranym barażu z Łotyszami...inna sprawa że Cieślak też nie był bez winy.
Jan Twardowski

Awatar użytkownika
Maldini
Junior
Junior

Cieślak wiadomo, to też jest stary cwaniak. Ja go nawet lubię, ale to jest specyficzny typek.

chandlerr
Podwórkowy Kopacz
Podwórkowy Kopacz

Post autor: chandlerr »

Kiedyś często chodziłem na Stal Rzeszów, zaliczyłem parę wyjazdów do Tarnowa.
Ostatni sezon w jakim brała udział Stal, właściwie byłem na każdym meczu u siebie. Wspaniała atmosfera, nerwowe, ledwo co osiągnięte zwycięstwo w dwumeczu z Ostrowem, awans do 1 ligi i co? Gówno. Nawrocki je*any ch*j poleciał w kulki, zadłużył klub no i się zmył. Odebrali im licencje i bye bye. Zdyskwalifikowani nie jeździli rok temu w ogóle, w tym mieli zacząć znów od 2 ligi.

Brakuje mi tej atmosfery, klimatu, ryku silników. Ale może jeszcze nadejdą lepsze czasy.

Awatar użytkownika
jaro
Typ-Mod
Typ-Mod

chandlerr pisze:
08 maja 2020, 22:42
Wspaniała atmosfera, nerwowe, ledwo co osiągnięte zwycięstwo w dwumeczu z Ostrowem, awans do 1 ligi i co? Gówno.
Takie dwumecze przechodzą do historii żużla. Wasza wygrana w Ostrowie 2 punktami i remis w Rzeszowie. I ten niesamowity Hancock który na spółkę z Morrisem załatwili mecz w Ostrowie. Rewanż wydawał się formalnością jednak niespodziewanie Ostrovia postawiła się w Rzeszowie i emocje były do końca. Jednak tak jak mówisz gówno Wam to dało ;)
Jan Twardowski

Awatar użytkownika
Maldini
Junior
Junior

Ja z kolei w kwestii Stali Rzeszów wypadłem z obiegu zaraz po sezonie 2015, kiedy to wróciliście do Ekstraligi. Mieliście wtedy dość liczny osobowo skład, Kildemand jeszcze dawał radę, nudy nie było, na pewno ekipę 2015 można wspominać cieplej niż team z 2013 z tym kuriozalnym spadkiem.

Awatar użytkownika
Maldini
Junior
Junior

Ligowa inauguracja za nami. Ktoś oglądał, śledził? :D
@konri
@jaro

Awatar użytkownika
konri
Piłkarz Składu B
Piłkarz Składu B

Dopiero zacznę śledzić jak Wybrzeże wystartuje. A najbardziej szkoda, że w tym sezonie nie będzie żużla w Krakowie. Poszedłbym na Wandę ..
Lechia Gdańsk
RC Lens
Garbarnia Kraków

Awatar użytkownika
Maldini
Junior
Junior

Rozumiem. Ja zawsze lubiłem Ekstraligę najbardziej, ale to też z racji moich Gorzowskich korzeni, ten klub nie licząc lekkiej zapaści na początku XXI wieku, jednak raczej jest na najwyższym szczeblu.
W tym sezonie coś pozmieniali z programem biegowym, nie jestem jeszcze obeznany na tip-top, ale i tak miło było sobie zerknąć chociaż na skróty.

Awatar użytkownika
jaro
Typ-Mod
Typ-Mod

Ja nie oglądałem żadnego meczu w pierwszej kolejce, przejrzałem tylko pobieżnie wyniki, wszystko po staremu. Wygrywali ci co mieli wygrać. W wolnej chwili poczytam jakieś relacje, komentarze. Nie wiem na razie co w ogóle w trawie piszczy, kto ma jakie plany, kto jest w jakiej kondycji finansowej itd. Jak żużel przetrwa bez pełnych stadionów. W przeciwieństwie do piłki, w Polsce budżet klubów w dużej mierze jednak opiera się na wpływach z biletów. Kibice są jednymi z większych sponsorów a na dzień dzisiejszy stadiony puste...smutno to wszystko wygląda. Pewnie ci najbogatsi przetrwają, ale zapewne niektórzy mogą mieć kłopoty. W Ostrowie klub zaapelował do kibiców o wpłaty mające pomóc przetrwać kryzys. Planowano zebrać około 100 - 200 tys.. Nie wiem ile dokładnie zebrano, ale do planowanej sumy dużo brakuje. Klub robi dobrą minę do złej gry, ale wśród kibiców krążą różne opinie. A jaka jest prawda zobaczymy jak ruszy 1 liga...
Jan Twardowski

Awatar użytkownika
konri
Piłkarz Składu B
Piłkarz Składu B

https://www.przegladsportowy.pl/zuzel/n ... lo/rgtr8bh

Dobrze, że w piłce nikt nie pozwoli na takie dziwolągi w nazwach klubów.
Lechia Gdańsk
RC Lens
Garbarnia Kraków

Awatar użytkownika
Maldini
Junior
Junior

Oj tak, to jest straszna patologia w tej dyscyplinie. Od wielu lat, prawie że co sezon zmiana nazwy sponsorów. To już tak weszło w krew, że chyba nikomu w środowisku nie przeszkadza. Sam przecież chodziłem na mecze PERGO STALI czy Stali Caelum ;)

Awatar użytkownika
jaro
Typ-Mod
Typ-Mod

Tak jest niestety nie tylko w żużlu, jakie kwiatki potrafią być np. w koszykówce. U mnie jest drużyna w ekstraklasie koszykarzy. Też już kilka razy zmieniali nazwy podobnie zresztą jak żużlowy klub z Ostrowa. Pól biedy jak tylko zmienią nazwę sponsora a zostawią najważniejszy człon np. Stal, gorzej jak zmieniają nieraz barwy, albo logo klubu, co dla mnie jest historyczną profanacją.
No cóż kluby potrzebują kasy, sponsorzy zapewne mają gdzieś że wygląda to tak jak wygląda, najważniejsze jest marketing...
Kluby raczej kibiców o zdanie nie pytają, a kibice są jak zwykle podzieleni, jedni się wkurzają innym to nie przeszkadza.
Jan Twardowski

Awatar użytkownika
Maldini
Junior
Junior

Wiadomo, że kibic w żużlu to jest też inna specyfika, tam mecz ma jednak więcej znamion pikniku/festynu. Przychodzą rodzinki, wiele stadionów jest zrobionych tak, że park maszyn jest widoczny równie dobrze co sam tor, więc można na stałe być "za kulisami", a i sami żużlowcy to są defacto przedsiębiorcy, którzy tyle mocno muszą dbać o swój sprzęt, co i o wizerunek. Tak jak i w sportach rajdowych, przeważnie występują w ciuchach obklejonych logami sponsorów, w czapeczkach, z bidonami itd itd. Często tam mamy do czynienia też z lokalnym biznesem, inna kultura kibicowska, inne podejście.
Nie oceniam, czy lepsze czy gorsze.

Awatar użytkownika
Maldini
Junior
Junior

Stal Gorzów słabnie z roku na rok. Szkoda Zmarzlika, resztę zaorać, przebudować skład i tyle. Kasprzak potrzebuje impulsu, zasiedział się, Iversen z roku na rok słabnie, jego powrót nie zwiastował niczego wielkiego, acz warto pamiętać że jest po kontuzjach. Thomsen daje radę fakt, no i Woźniak - kolejne rozczarowanie, cofa się chłopak w żużlowym rozwoju, słabo się to wszystko ogląda.

Awatar użytkownika
jaro
Typ-Mod
Typ-Mod

No rozpoczęliście nieciekawie, sam Zmarzlik meczów nie wygra. Ciekawe co zrobi Bartosz ja Stal spadnie, chyba w 1 lidze nie zostanie chociaż jest bardzo przywiązany do Gorzowa i całą dotychczasową karierę jeździ w Stali...
Ja czekam na start 1 ligi, Ostrovia zaczyna u siebie z Polonią Bydgoszcz. Kibice w Ostrowie nie mają powodów do optymizmu. W ostatnich dniach do dymisji podał się prezes, podobno z powodów osobistych. Stery przejął dotychczasowy vice a do zarządu wszedł trener Staszewski. Podobno z kasą krucho, chociaż klub wydał oświadczenie ze wszystko jest pod kontrolą. Ze składu wypadł Masters któremu nie opłaca przylatywać się z Australii tylko na starty w Polsce. Czeka na wznowienie ligi angielskiej, wtedy Mu się opłaci (prawdziwy zawodowiec) i zostaliśmy praktycznie z jednym obcokrajowcem (Klindt) Cześć kibiców wieści już kolejny upadek klubu w naszym mieście, jak będzie czas pokaże. Ja już widziałem wszystko jeśli chodzi o żużel w Ostrowie i nic mnie nie jest w stanie zdziwić...
Jan Twardowski

Awatar użytkownika
Maldini
Junior
Junior

Zmarzlik ma niby sporo sponsorów lokalnych, ale nie wyobrażam sobie tego żeby został przy spadku. To nie są lata 90te, i zwyczajnie nie będzie go na to stać. Pamiętam co prawda przykład Kołodzieja, który po spadku z Tarnowem bodaj w 2008 został tam, wrócił do Ekstraligi i dopiero skoczył do Leszna, ale po pierwsze to jednak nie był mistrz świata, po drugie to jednak też były jeszcze ciut inne czasy.

Awatar użytkownika
Maldini
Junior
Junior

Zbliżają się Lubuskie Derby, ale atmosfera przed nimi taka sobie. Stal cieniuje, w tle ta afera z pożarem przy stadionie... No klimat nie jest najlepszy. Falubaz w lepszych nastrojach, ale i tak to już nie ta sama temperatura co powiedzmy lata 2010-2014, kiedy to obydwa kluby były czołówką ligi, a na torze i w parku maszyn roiło się od charyzmatycznych postaci, najpierw w mediach wojenki działaczy Dowhan vs Komarnicki, potem park maszyn i popisy dwóch krzykaczy-kierowników Frątczak vs Orzeł, a na koniec ostra walka na torze, a tam choćby Gollob, Pedersen, Hancock, Kasprzak, Dudek, Hampel... To były czasy ;)!

ODPOWIEDZ